Никой да не ме прекъсва, докато… МИСЛЯ
Има един много добър учебен филм по отношение аспектите на организацията на времето – Time to think, Training Direct. В края на филма главният герой, мениджър, който значително е подобрил организацията на времето си, седи в офиса си. Негов колега влиза при секретарката и се опитва да я подмине и да влезе. Тя го спира, казва, че началникът й е зает и му предлага да си запише среща. Колегата поглежда през рамото на секретарката към мениджъра, седящ в офиса (преградата между секретарския кабинет и основния е стъклена) и казва: „Но той не прави нищо!”. Секретарката незабавно отвръща: „Той мисли! Какво ще кажете да се видите с него този следобяд или…?”
Върху описаната случка заслужава да се помисли.
Колко ценно е времето за мислене?
Общо правило е, че колкото по-високо стъпало в йерархията на организацията заемате, толкова повече време за мислене (планиране, вземане на важни решения), трябва да отделяте. Често пъти обмислянето, планирането и идеите, вложени в дадена работа са най-важната част от нея.
Времето за мислене трябва да бъде достатъчно и да не се прекъсва. То следва да бъде високо ценено. Поуката е ясна, едно от най-важните неща при организиране на времето е да планирате достатъчно време за мислене и творчество, така необходимо за всяка работа.
Нека се върнем към анализа на времето ви или към времевия ви регистър, ако сте си сътворили такъв ( ако не сте незабавно го направете – той е много полезен) и да видим, как са поставени тези дейности. Отделя ли им се необходимото време или са ощетени, поради напрегнатостта на работата или други спешни задачи.
Подсигурете достатъчно време за обмисляне на проектите си и то такова, че да не бъде прекъсвано от кризисни ситуации, доста често срещано явление в някои организации и отдели. Без да бъде добре обмислено изпълнението на повечето ви идеи, те си остават нереализирани, а целите – непостигнати…